كاريير VRF سوبر Y — الوحدات الخارجية الكبيرة للمباني: Super Y وSuper Yi وSuper YC
الصفحة دي عن «الماكينة» اللي فوق السطح: منصّات الوحدات الخارجية الكبيرة في كتالوج كاريير VRF 2025. Super Y بتتجمّع لحد 120 حصان على نظام واحد، Super Yi وحدة فردية لحد 42 حصان، وSuper YC تبريد فقط لحد 90 حصان. كل رقم هنا منقول من الكتالوج، والاختيار النهائي بيتعمل بعد حساب الأحمال — ومن غير أسعار منشورة.
الحصان اسم تجاري — التصميم بالكيلوواط
كل موديل في كاريير اسمه بالحصان (8HP و10HP…)، لكن الرقم اللي بنصمم بيه هو القدرة التبريدية بالكيلوواط (kW). القاعدة مكتوبة عندنا في الإدارة الهندسية: أحمال الوحدات الداخلية بتتجمع بالـkW، والوحدة الخارجية بتتختار على أساسها مع مراعاة نسبة التجميع (Combination Ratio) — وممنوع نستخدم تحويلات حصان السبليت في تصميم VRF.
مثال من الكتالوج: Super Y بقدرة 14 حصان = 40.0 kW تبريد، و40 حصان = 112.0 kW. والوحدات الخارجية الكبيرة اللي بنتعامل فيها (من VRF14 لحد VRF40) قدراتها من 40 لـ112 kW — نفس أرقام الوحدات المفردة في الجدول تحت. الجداول دي معمولة عشان لما يوصلك أي عرض تقدر تراجعه بنفسك.
الأربع منصّات في كتالوج كاريير VRF 2025 — مقارنة بالأرقام
كلهم VRF بنفس الفكرة؛ الفرق في المدى والتجميع ونمط التشغيل والتغذية:
| البند | Super Y | Super Yi | Super YC | Super X Plus |
|---|---|---|---|---|
| النوع | قابلة للتجميع | فردية | قابلة للتجميع | قابلة للتجميع |
| الوحدة المفردة | 8–40 حصان | 8–42 حصان | 8–30 حصان | 8–26 حصان |
| بالتجميع | 42–120 حصان | — | 32–90 حصان (لحد 3 وحدات) | 28–96 حصان |
| نمط التشغيل | تبريد وتدفئة | تبريد وتدفئة | تبريد فقط | تبريد وتدفئة |
| جو خارجي — تبريد | -15 لـ55°م | -15 لـ55°م | -15 لـ55°م | -5 لـ55°م |
| جو خارجي — تدفئة | -30 لـ30°م | -30 لـ30°م | — | -25 لـ30°م |
| التغذية في الكتالوج | 380-415 فولت 3 فاز | 380-415 فولت 3 فاز | نسخة 380 فولت ونسخة 220 فولت (3 فاز) | 220 فولت 3 فاز 60 هرتز |
| احتياطي لو وحدة وقفت | أيوه (في المجمّع) | لأ | أيوه (في المجمّع) | أيوه (في المجمّع) |
| أقصى عدد وحدات داخلية | 64 | 64 | 64 | 64 |
المصدر: كتالوج Carrier VRF 2025 (Cat-V.01) ص 3–5 و14 و23–25 و41–43 و51 و54–61. نسبة التجميع في جداول المواصفات القياسية 50%–130%. Super X Plus مواصفات تغذيتها في الكتالوج مختلفة عن الباقي، فبنراجع توافقها مع كهربا الموقع ومع كاريير قبل ما تدخل أي عرض.
قدرات Super Y بالكيلوواط — الوحدات المفردة
ده الجدول اللي ترجعله وإنت بتقرا أي عرض: الحصان قصاد القدرة الحقيقية وعدد الوحدات الداخلية المسموح:
| الموديل | حصان | تبريد kW | أقصى وحدات داخلية |
|---|---|---|---|
| 38VF008H119018 | 8 | 25.2 | 13 |
| 38VF010H119018 | 10 | 28.0 | 16 |
| 38VF012H119018 | 12 | 33.5 | 19 |
| 38VF014H119018 | 14 | 40.0 | 23 |
| 38VF016H119018 | 16 | 45.0 | 26 |
| 38VF018H119018 | 18 | 50.0 | 29 |
| 38VF020H119018 | 20 | 56.0 | 33 |
| 38VF022H119018 | 22 | 61.5 | 36 |
| 38VF024H119018 | 24 | 67.0 | 39 |
| 38VF026H119018 | 26 | 73.0 | 43 |
| 38VF028H119018 | 28 | 78.5 | 46 |
| 38VF030H119018 | 30 | 85.0 | 50 |
| 38VF032H119018 | 32 | 90.0 | 53 |
| 38VF034H119018 | 34 | 95.2 | 56 |
| 38VF036H119018 | 36 | 101.0 | 59 |
| 38VF038H119018 | 38 | 106.0 | 62 |
| 38VF040H119018 | 40 | 112.0 | 64 |
ظروف القياس في الكتالوج: داخل 27°م جاف و19°م رطب، خارج 35°م، ومواسير مكافئة 7.5 م من غير فرق منسوب. بالتجميع: 42 حصان = 117.0 kW، و60 حصان = 168.0 kW، و80 حصان = 224.0 kW، و120 حصان = 336.0 kW — وكلها لحد 64 وحدة داخلية.
حدود المواسير والمناسيب — اللي بيقول المبنى ينفع بنظام واحد ولا لأ
الأرقام دي واحدة في Super Y وYi وYC وX Plus، وبنراجعها على المخطط قبل أي مقايسة:
| الحد | القيمة في الكتالوج |
|---|---|
| إجمالي طول المواسير في النظام | 1100 م |
| أطول ماسورة — فعلي (مكافئ) | 220 م (260 م) |
| أطول مسافة بعد أول فاصل (Branch) | 40 م قياسي — وممكن توصل 120 م بشروط |
| فرق المنسوب بين الخارجية والداخلية | 110 م (الخارجية فوق أو تحت) |
| فرق المنسوب بين الوحدات الداخلية | 40 م |
| طول كابل الاتصال | لحد 2000 م في Super Y وYC — ولحد 1200 م في Super X Plus |
| ضغط مروحة الوحدة الخارجية (ESP) | 0–20 Pa قياسي، ولحد 120 Pa كخيار تصنيع في Super Y وYi وYC |
زيادة الـ40 م بعد أول فاصل لـ120 م مكتوبة في الكتالوج «تحت شروط معينة» — بنتأكد منها مع كاريير على التصميم نفسه قبل ما نعتمد عليها. ليه حدود المواسير بتحدد شكل النظام
الاحتياطي والحساسات — ليه Super Y مش بتقف بسهولة
أشهر اعتراض على VRF: «لو حاجة باظت المبنى كله يقف». الكتالوج بيرد بأكتر من مستوى احتياطي — والرد الهندسي الكامل هنا:
احتياطي الوحدة
في النظام المجمّع، لو وحدة خارجية وقفت الباقيين بيكمّلوا. متاح في Super Y المجمّعة — ومش موجود في Super Yi لأنها وحدة واحدة.
احتياطي الضاغط والمروحة
في الوحدات اللي فيها ضاغطين أو مروحتين، كل واحد احتياطي للتاني، ومع تبديل ساعات التشغيل (Duty Cycling) العمر بيطول.
حساس افتراضي
لحد 19 حساس في كل وحدة خارجية و4 في كل وحدة داخلية. لو حساس فعلي باظ، النظام بيولّد حساس افتراضي ويكمّل من غير ما يقف.
تشخيص كمية الفريون
الوحدة بتكتشف لو الشحنة زيادة أو ناقصة وتنبّه فريق الصيانة — مهم مع الفريون الإضافي اللي بيتحسب حسب الأطوال.
وضع الصيانة
تقدر تقفل وحدات داخلية للصيانة والباقي شغال، من غير ما توقف النظام كله.
إدارة طاقة على 60 خطوة
تحديد قدرة الخرج من 40% لـ100% بخطوات 1% — مفيدة لما الكهربا محدودة مؤقتًا، عشان النظام ما يفصلش.
تنظيف التراب أوتوماتيك
خاصية Auto Dust-clean: الوحدة بتطرد التراب المتراكم عليها بنفسها — ودي ليها قيمة حقيقية في جو مليان أتربة.
تآكل وحريق
معالجة ضد التآكل قياسية للظروف العادية، ومعالجة تقيلة للساحل كخيار تصنيع. ومدخل إنذار حريق بيوقف النظام فورًا.
التحكم المركزي وربط أنظمة إدارة المبنى (BMS)
في المباني الكبيرة التحكم جزء من التصميم مش إكسسوار. ده المتاح في الكتالوج:
| الحل | الموديل | اللي بيقدّمه |
|---|---|---|
| شاشة تحكم مركزي لمس 10.1 بوصة | CRF-270D-CM | لحد 384 وحدة داخلية و48 نظام فريون، وواجهتها بتدعم العربي |
| شاشة تحكم مركزي 7 بوصة | CRF-210A-CM | لحد 64 وحدة داخلية و8 أنظمة فريون |
| برنامج إدارة على الكمبيوتر IMMPRO II | 4GNS-30-IF | لحد 1024 وحدة داخلية، ومع عداد كهربا رقمي بيقدّر استهلاك كل وحدة داخلية — لتقسيم الفاتورة على المستأجرين |
| تحكم سحابي وتطبيق موبايل | NW3-CLOUD-CM + iEasyComfort | 64 وحدة داخلية و8 أنظمة لكل بوابة |
| بوابة BACnet | NW3-BAC-CM | BACnet/IP — بتتوصل على منافذ XYE في الوحدة الخارجية الرئيسية |
| بوابة Modbus | NW3-MOD-CM | Modbus TCP أو RTU — 64 وحدة داخلية و8 أنظمة |
| بوابة LonWorks | NW3-LON-CM | لحد 32 وحدة داخلية و8 أنظمة |
| بوابة KNX | NW3-KNX-CM | وحدة داخلية واحدة لكل بوابة — على منفذ D1D2 |
التوافق بيختلف حسب السلسلة وجيل الوحدات الداخلية (جدول التوافق في الكتالوج ص 147)، وبنحدده في التصميم. للتحكم جوه كل أوضة شوف صفحة الوحدات الداخلية.
امتى تختار Super Y — وامتى Yi أو YC؟
القرار بيتاخد من الأحمال وطبيعة المبنى، مش من اسم السلسلة:
Super Y — مبنى كبير أو التوقف مكلّف
لما الحمل أكبر من وحدة واحدة (فوق 40 حصان) أو لما وقوف التكييف خسارة — مقر إداري، فندق، مستشفى. التجميع بيدّي احتياطي الوحدة وتوزيع ساعات التشغيل. الفنادق والعيادات بالتفصيل
Super Yi — نظام لكل دور أو لكل مستأجر
وحدة مستقلة لحد 42 حصان، مناسبة لما المبنى بيتقسم أنظمة منفصلة: دور لكل نظام أو مستأجر لكل نظام، من غير تعقيد التجميع. اقرا نظام لكل دور ولا نظام واحد.
Super YC — تبريد بس
لو المشروع مش محتاج تدفئة خالص: سلسلة تبريد فقط من 8 لـ90 حصان، شغالة لحد 55°م بره، وليها نسخة 220 فولت 3 فاز في الكتالوج للمواقع اللي تغذيتها كده.
الحمل صغير؟ مش محتاج المنصّات دي
فيلا أو شقة كبيرة غالبًا يكفيها الميني VRF: وحدة أصغر وأخف. والقرار في الآخر بالأحمال بالـkW، مش بمساحة المبنى. وللمساجد والقاعات حساب الأحمال المتقطعة.
إزاي تراجع عرض Super Y قبل ما توقّع
سبع حاجات لازم تلاقيها مكتوبة في أي عرض — عندنا أو عند غيرنا:
كود الموديل والـkW
مش «14 حصان» وخلاص: كود الوحدة (زي 38VF014H119018) وقدرتها بالـkW.
نسبة التجميع
مجموع الداخلي على الخارجي بين 50% و130%. أي رقم أعلى من غير تأكيد كتابي من المصنّع تحميل زيادة. ليه النسبة دي مهمة
عدد الوحدات الداخلية
ما يعديش الحد المكتوب للموديل: 23 وحدة على 14 حصان، و64 على 40 حصان.
الأطوال والمناسيب
مقارنة بالحدود: 1100 م إجمالي، 110 م فرق منسوب، 40 م بين الوحدات الداخلية.
مستوى الاحتياطي
نظام مجمّع ولا وحدة فردية؟ الفرق بيبان يوم ما وحدة تقف.
التحكم والبوابة
لو المبنى عليه BMS، البوابة (BACnet أو Modbus…) لازم تبقى بند مكتوب. خيارات التحكم في VRF
اعتماد المصنّع
التصميم بيترفع لكاريير وياخد اعتماد (Submission) قبل التركيب. والمصنّع جهة استشارية للمشروع، وزياراته للموقع على حسابنا مش على حساب العميل.
من الكتالوج ومن التنفيذ
صور الوحدات من كتالوج كاريير للتوضيح، وصورة من تنفيذ فريق الشورى.




اقرا كمان عن VRF كاريير
صفحات ومقالات مرتبطة:
VRF في منطقتك
صفحات VRF للمناطق اللي فيها مباني إدارية ومشاريع كبيرة:
عندك مخطط مبنى؟ ابعته ونرجعلك بتصميم وعرض هندسي
مفيش سعر منشور لأنظمة VRF: السعر بيتحدد بعد التصميم — السلسلة، عدد وأنواع الوحدات الداخلية، أطوال الشبكة، والتحكم. ابعت المخطط وهنرجعلك بالاختيار مكتوب بالـkW ونسبة التجميع وحدود المواسير.
من تنفيذنا
صور حقيقية من مواقع شغل فريق الشورى — من أوراق العمل اللي الفنيين بيرفعوها في كل شغلانة.

وحدة VRF خارجية كاريير بعد التركيب — عليها ستيكر الشورى — من تنفيذ الشورى
أسئلة شائعة عن كاريير VRF سوبر Y
كاريير VRF سوبر Y بتوصل لكام حصان؟
الوحدة المفردة من 8 لـ40 حصان، وبالتجميع من 42 لـ120 حصان على نظام واحد — و120 حصان في الكتالوج = 336.0 kW تبريد من 3 وحدات 40 حصان. Super Yi الفردية بتوصل لـ42 حصان. لكن الاختيار بيتعمل بالـkW من حساب الأحمال، مش بالحصان.
إيه الفرق بين Super Y وSuper Yi؟
Super Y قابلة للتجميع، وفي النظام المجمّع لو وحدة وقفت الباقيين بيكمّلوا، ووقت التشغيل بيتوزّع بين الوحدات. Super Yi وحدة فردية من 8 لـ42 حصان، أبسط ومن غير احتياطي وحدة. الاتنين ليهم نفس مدى التشغيل ونفس حدود المواسير.
يعني إيه Super YC؟
سلسلة تبريد فقط في كتالوج 2025، من 8 لـ90 حصان بتجميع لحد 3 وحدات، وبتشتغل في جو خارجي من -15 لـ55°م. مناسبة للمشاريع اللي مش محتاجة تدفئة، وفي الكتالوج ليها نسخة بتغذية 380 فولت ونسخة 220 فولت 3 فاز.
أقصى طول مواسير في Super Y كام؟
إجمالي الشبكة لحد 1100 م، وأطول ماسورة 220 م فعلي (260 م مكافئ)، وفرق المنسوب بين الخارجية والداخلية لحد 110 م، وبين الوحدات الداخلية لحد 40 م. بعد أول فاصل 40 م قياسي، والزيادة لـ120 م بشروط بنأكدها مع المصنّع على التصميم.
كام وحدة داخلية تتركب على Super Y؟
بيختلف حسب الموديل: 13 وحدة على 8 حصان، و23 على 14 حصان، و64 على 40 حصان وعلى كل الموديلات المجمّعة. ومجموع قدراتهم بالـkW لازم يفضل في نسبة التجميع 50%–130% من قدرة الوحدة الخارجية.
سعر كاريير VRF سوبر Y كام؟
مش بننشر أسعار لأنظمة VRF. السعر بيتحدد بعد التصميم: السلسلة والقدرة، عدد وأنواع الوحدات الداخلية، أطوال وأقطار الشبكة، والتحكم المطلوب. ابعت المخطط من صفحة طلب عرض السعر ونرجعلك بعرض هندسي مكتوب بالبنود.