السؤال ده جاي من تعليقات عملائنا على صفحتنا — وده الرد الكامل عليه.
«بكام 2.25 إنفرتر وعادي؟» «الـ3 حصان بكام ميديا عادي وإنفرتر؟» — السؤال ده بييجي بصيغ كتير. الفكرة العامة إن الإنفرتر بيوفّر اتشرحت قبل كده في مقال إنفرتر ولا كلاسيك. هنا هنروح للأرقام: الفرق بالجنيه في كل قدرة من أسعارنا، والفرق بالكيلووات من بطاقات كفاءة الطاقة في كتالوجات المصنع، وإزاي تحسب بنفسك الفرق ده بيرجع في قد إيه.
1) فرق السعر: أرخص ثابت قصاد أرخص إنفرتر
الجدول ده بيقارن نفس القدرة ونفس الماركة ونفس النوع (بارد فقط في الـ1.5 لـ3 حصان، وبارد وساخن في الـ4 والـ5 لأن مفيش غيره):
| القدرة | الماركة | أرخص ثابت | أرخص إنفرتر | الفرق | الفرق % |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.5 حصان | كاريير | 22,715 ج (اكس كول نيو) | 25,897 ج (اكس كول انفرتر) | 3,182 ج | 14.0% |
| 1.5 حصان | ميديا | 19,814 ج (اكستريم برو) | 23,458 ج (ايكو ماستر) | 3,644 ج | 18.4% |
| 2.25 حصان | كاريير | 32,853 ج (اكس كول نيو) | 38,658 ج (اكس كول انفرتر) | 5,805 ج | 17.7% |
| 2.25 حصان | ميديا | 30,357 ج (اكستريم برو) | 34,883 ج (ايكو ماستر) | 4,526 ج | 14.9% |
| 3 حصان | كاريير | 39,857 ج (اكس كول نيو) | 44,360 ج (اكس كول انفرتر) | 4,503 ج | 11.3% |
| 3 حصان | ميديا | 37,677 ج (اكستريم برو) | 39,654 ج (ايكو ماستر) | 1,977 ج | 5.2% |
| 4 حصان | كاريير | 68,676 ج (اوبتيماكس برو) | 79,550 ج (اوبتيماكس انفرتر) | 10,874 ج | 15.8% |
| 4 حصان | ميديا | 64,795 ج (ميشن برو) | 72,665 ج (ميشن انفرتر) | 7,870 ج | 12.1% |
| 5 حصان | كاريير | 78,890 ج (اوبتيماكس برو) | 91,400 ج (اوبتيماكس انفرتر) | 12,510 ج | 15.9% |
| 5 حصان | ميديا | 74,480 ج (ميشن برو) | 83,510 ج (ميشن انفرتر) | 9,030 ج | 12.1% |
يعني فرق الإنفرتر عندنا بيتراوح من 1,977 ج (3 حصان ميديا) لحد 12,510 ج (5 حصان كاريير). الأسعار المكتوبة هنا أسعار توريد الجهاز (وحدة داخلية + خارجية + وصلة + كابولي) شاملة التوصيل داخل مناطق الخدمة، والتركيب خدمة منفصلة. وبتتحدّث أسبوعيًا، فشوف صفحة الأسعار للرقم اللحظي.
2) فرق الكهربا على بطاقة الكفاءة
كل جهاز بيتباع في مصر عليه بطاقة كفاءة طاقة حسب المواصفة م.ق.م 3795 / 2023، وفيها الاستهلاك السنوي بالكيلووات ساعة. دي الأرقام من البطاقات المنشورة في كتالوجات كاريير وميديا (تبريد فقط):
| السعة | ثابت — كاريير اكس كول نيو / ميديا ميشن برو | إنفرتر — كاريير اكس كول إنفرتر | الفرق (في كاريير) |
|---|---|---|---|
| 12,000 BTU | 2,880 / 2,828 | 1,900 | 980 ك.و.س (34.0%) |
| 18,000 BTU | 4,129 / 4,128 | 2,250 | 1,879 ك.و.س (45.5%) |
| 24,000 BTU | 5,584 / 5,588 | 3,100 | 2,484 ك.و.س (44.5%) |
في كاريير المقارنة دي موديل قصاد موديل من نفس العيلة: اكس كول نيو كوده 53KHEFT…N8 (ثابت)، والاكس كول إنفرتر 53KHEFT…DN8. ولاحظ إن بطاقات الثابت عند الماركتين تقريبًا نفس الرقم في كل سعة، وإن الإنفرتر بيقل عنها بالتلت تقريبًا في الـ12 ألف وبأكتر من 40% في الـ18 والـ24 ألف. الرقم ده متقاس بطريقة اختبار المواصفة؛ استهلاكك الفعلي بيختلف حسب ساعات التشغيل والحر والعزل.
3) الفرق بيرجع في قد إيه؟ حسبة من غير تخمين
اقسم فرق السعر على الكيلووات اللي هتوفرها في السنة، يطلع لك سعر الكيلووات اللي عنده الفرق بيرجع في سنة واحدة على استهلاك البطاقة (في كاريير):
| القدرة | فرق السعر | التوفير على البطاقة / سنة | الفرق بيرجع في سنة لو الكيلووات عندك بـ |
|---|---|---|---|
| 1.5 حصان | 3,182 ج | 980 ك.و.س | 3.25 ج |
| 2.25 حصان | 5,805 ج | 1,879 ك.و.س | 3.09 ج |
| 3 حصان | 4,503 ج | 2,484 ك.و.س | 1.81 ج |
قارن الرقم ده بسعر الكيلووات في شريحتك على فاتورة الكهربا: لو شريحتك أعلى منه، الفرق بيرجع في أقل من سنة؛ ولو نصّه، في حوالي سنتين. ولو الجهاز هيشتغل أقل من المفترض في البطاقة — أوضة ضيوف مثلًا — المدة بتطول.
4) في الـ4 والـ5 حصان: بص على نسبة الكفاءة مش الوات
في كتالوج كاريير، الـ5 حصان الثابت بيسحب 3,115 وات والإنفرتر 3,309 وات — يعني لو بصيت على الوات بس هتفتكر الإنفرتر أسوأ! بس الوات ده متقاس على أقصى قدرة، والإنفرتر نادرًا ما بيشتغل على أقصى قدرة. اللي بيوضّح الفرق نسبة الكفاءة: 4.40 للإنفرتر مقابل 2.78 للثابت، ومستوى S5 مقابل S1 — وده سبب إن المواصفة الجديدة بقت بتقيس الكفاءة الموسمية مش لحظة واحدة. التفاصيل الكاملة للقدرتين دول في مقال تكييف 5 حصان بكام.
5) ميزة تانية مش في الفاتورة: مدى الفولت
كتالوج الاكس كول إنفرتر بيقول إنه بيشتغل من 165 لـ265 فولت، وكتالوج أوبتيماكس برو الثابت من 176 لـ254 فولت. لو منطقتك الكهربا فيها بتعلى وتوطى، المدى الأوسع ده بيفرق — بس ده مش بديل عن لوحة كهربا سليمة وقاطع مستقل لكل جهاز.
6) إمتى الثابت هو الاختيار الصح؟
- أوضة بتشتغل ساعات قليلة: ضيوف، مخزن، شاليه بتروحه أسابيع في السنة.
- ميزانية لأجهزة كتير: حط الإنفرتر في أوض النوم والمعيشة اللي بتشتغل أطول، والثابت في الباقي.
- وفي القدرات اللي الفرق فيها صغير — زي 3 حصان ميديا (1,977 ج) — الإنفرتر غالبًا بيكسب حتى مع ساعات تشغيل متوسطة.
أسعار كل قدرة بالتفصيل في مقال 2.25 حصان بكام ومقال 3 حصان بكام، والأرقام اللحظية على صفحة الأسعار. وطرق تانية تقلل الفاتورة في 10 طرق مجربة.
بنخدم المنطقة اللي إنت فيها: تكييف مدينتي · تكييف الرحاب · تكييف الشروق — أو شوف كل مناطق الخدمة واطلب عرض سعر.